خلاصه نویسی و لذت امتحان دادن

خلاصه نویسی و کنکور

چند باربرای شما پیش‌آمده که برای امتحان دادن یک کتاب در روز قبل از امتحان و شب امتحان نتوانستید کتاب را تمام کنید؟
یا اینکه بعضی قسمت‌ها را نخوانده و سرِ جلسه حاضر شدید؟
آیا خلاصه‌نویسی نیاز است که انجامش بدهیم؟
یا اینکه کاری وقت‌گیر و طاقت‌فرسا است که باعث خستگی می‌شود!
اگر شما دوست دارید بفهمید که این کار چه مزایایی دارد و دوست دارید نمرات و نتایج عالی به دست بیاورید تا انتهای این مقاله با من همراه باشید…
دانش‌آموزانی که در هنگام مطالعه تنها به خواندن مطالب بسنده می‌کنند، نسبت به دانش‌آموزانی که بعد از مطالعه، خلاصه‌نویسی می‌کنند، دارای عملکرد ضعیف‌تری هستند و به همین علت، دانش‌آموز به‌مرور، علاقه‌ خود را نسبت به مطالبی که می‌خواند از دست می‌دهند و کمتر به آن توجه می‌کنند؛ درنتیجه، مطالب به‌صورت فعالانه در ذهن دانش آموزان پردازش نمی‌شوند.
خلاصه‌نویسی اتلاف وقت نیست!
زمان و وقتی را که شما برای نوشتن خلاصه مطالب صرف می‌کنید بسیار کمتر از زمانی است که برای مطالعه کل متن و یا مطالعه مجدد نیاز دارید!
شما یک‌بار مطالب را می‌خوانید و با چندین بار تکرار آن‌ها را یاد می‌گیرید اما به همین‌جا تمام می‌شود و یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی انجام نمی‌گیرد و چند هفته بعد که شما به همین مطالب نیاز پیدا می‌کنید شما مجبور هستید که دوباره به همان میزان قبلی زمان در نظر بگیرید و با تکرار همان مطالب را برای امتحان جدید خود را آماده کنید. این روند از شما همیشه وقت زیادی را می‌طلبد و همیشه وقت کم می‌آورید و همیشه در جمع دانش آموزان ضعیف می‌مانید؛ اما اگر کمی با خوش باشید شما به‌راحتی می‌توانید زمان را در اختیار خودتان بگیرید و از زمانتان لذت ببرید.
سؤال؟
آیا راهی وجود دارد که بتوان یک‌بار مطالب را خواند و کاری انجام داد که در مراحل بعدی که به این مطالب نیاز داشتیم با حجم کمتر و در زمان کمتر همین مطالب را بخوانیم؟
مطمئناً راه یا راه‌هایی وجود دارند. یکی از این راه‌ها، یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی از مطالب خوانده‌شده است. خلاصه‌نویسی خود یک مهارت است که باید آن را به‌خوبی باید یاد بگیریم.


اشتباهات رایج و مهم در خلاصه‌نویسی:

 • خط کشیدن زیر تمام سطرهای کتاب درسی
 • نوشتن عین متن یا جمله کتاب
 • پراکنده نویسی در برگه‌ها و جاهای مختلف
 • نوشتن خلاصه در حین خواندن مطالب

خط کشیدن زیر تمام سطرهای کتاب درسی و یا هایلایت کردن کل جمله

وقتی زیر تمام جملات کتاب خط می‌کشید نمی‌توانید کلمات مهم و کلیدی را پیدا کنید و با این کار نظم کتاب را به هم می‌ریزید و موقع مطالعه مغز شما نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام کلمه و یا جمله مهم است و این باعث خستگی چشم و مغز می‌شود و شما نمی‌توانید مطالعه لذت بخشی داشته باشید چون شما زیر تمام جملات خط کشیدید.

راه حل :

شما باید برای اینکه مغز و چشمتان از خط‌های کشیده شده زیر جملات خسته نشود می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.
یک‌بار سریع و روزنامه نار کلِ آن مطالب را بخوانید و بار دوم بامداد دور کلمات کلیدی دایره بکشید و جاهایی را که متوجه نمی‌شوید را علامت سؤال بگذارید.


نوشتن عین متن یا جمله کتاب

اشتباه دوم این است که در هنگام مطالب شما عین متن کتاب را بنویسید. به خیال خودتان مشغول خلاصه‌نویسی هستید درصورتی‌که مشغول کپی کردن کتاب در برگه یا دفترتان هستید و این هیچ فایده‌ای برای شما ندارد. فقط اینکه این خلاصه‌نویسی باعث تلف شدن زمان شما می‌شود و در یادگیری شما تأثیر زیادی ندارد چون موقع مرور و تکرار شما همان مطالب کتاب را باید بخوانید؛ و درنهایت باعث اتلاف وقت، دلسردی و سردرگمی شما نیز می‌شود.

راه حل :

شما باید پاراگراف و یا متن را حداقل ۲ بار بخوانید تا متوجه منظور جملات بشوید. بعد آن را یکی دو بار به زبان خودتان بگویید بعدازاینکه متوجه شدید که جملات را به‌خوبی درک کردید می‌توانید خلاصه و نکات کلیدی و مهم را به زبان خودتان بنویسید. خلاصه و مفید!


پراکنده نویسی در برگه‌ها و جاهای مختلف

اشتباه سوم این است که افراد زیادی خلاصه‌نویسی را در برگه‌های مختلف و بدون سازمان‌دهی انجام می‌دهند؛ و هرگاه بخواهند مطالب را مرور و یا برای امتحانی خود را آماده کنند نمی‌توانند همه خلاصه‌های خود را پیدا کنند و این باعث استرس و آشفتگی روحی و جسمی‌شان می‌شود.

پس وقتی در برگه‌های جداگانه و پراکنده این کار را انجام می‌دهید این مشکلات به وجود می‌آیند:

 1. جستجوی مجدد آن‌ها کاری سخت و زمان‌براست و وقت شمارا تلف می‌کند.
 2. به‌سادگی اطلاعات را گم کنید!
 3. دچار آشفتگی و استرس می‌شوید.
 4. از پسِ امتحان را به‌خوبی برنمی‌آیید.

راه حل :

شما باید یک دفتر و یا کلاسور مخصوص این کار داشته باشید و تمام خلاصه‌ها را باید در این دفتر انجام دهید.


نوشتن خلاصه در حین خواندن مطالب

اکثر افراد وقتی مطالعه می‌کنند بلافاصله همان مطالب را عیناً مثل کتاب در برگه‌هایی خلاصه می‌کنند؛ و فکر می‌کنند که مطالب را خیلی خوب یاد گرفتند؛ اما چند روز بعد که امتحان دارند و همان مطالب را باید آزمون بدهند دچار مشکل می‌شوند. چون همان مقدار زمانِ قبلی که صرف مطالعه کرده بودند را دوباره باید مطالعه مجدد بکنند و هم اینکه حجم مطالب مثل کتاب و قبل است و کمتر نشده‌اند. این کار باعث دلسردی از خلاصه‌نویسی می‌شود؛ و دلیلش این است که این افراد هیچ آشنایی را مهارت خلاص نویسی ندارند و هیچ آموزشی هم ندیدند.

گروه مشاوره تیک

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات